0532 616 4845

Karanlık mod!
https://www.misirsilaji.com/Content/img/fidansatisi-084b8e42-a8e9-4fd6-bee0-cd01503a579f.jpg = /Content/img/fidansatisi-084b8e42-a8e9-4fd6-bee0-cd01503a579f.jpg

Mısır Silajı Faydaları

Mısır Silajı Faydaları

Silaj turşusu yapılan mera otudur.  Kuru mevsimde olduğu gibi doğal meranın iyi olmadığı durumlarda ineklerin ve koyunların daha sonra yemesi için meranın korunması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Silaj yapmak, meraların iyi olmadığı zamanlarda çiftçiler için inekleri ve koyunları beslemenin önemli bir yoludur. Su bakımından zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asidi bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yemdir ve kısaca yeşil yemlerin turşulaştırılmasıdır. Otlar kesilir ve ardından mümkün olduğunca fazla besin (şekerler ve proteinler gibi) tutmak için fermente edilir. Fermantasyon, çimde yaşayan mikroskobik organizmalar tarafından gerçekleştirilir.

Besin maddelerinin muhafaza etmek ve ineklerin ve koyunların yemeyi seveceği bir yiyecek biçimi sağlamak için işlem asidik koşullar altında (PH 4-5 civarında) gerçekleştirilmelidir. Daha yüksek PH'da fermantasyon, kötü bir tada sahip olan silaj ve daha düşük miktarda şeker ve protein ile sonuçlanır.

Türkiye’de Mısır Silajı

Türkiye’de ilk silaj 1931 yılında Ankara, Atatürk Orman Çiftliğinde yapılmıştır. 1970’lere kadar yalnızca devlet çiftliklerinde bulunabilen silaj yavaş da olsa yayılmaya başlamıştır. Günümüzde silajlık mısır üretim alanları, büyük hayvan çiftliklerinin olduğu yerlerde yoğunlaşmıştır. Ülkemizin hemen hemen her yerinde silajlık mısır ekimi yapılmaktadır. Ticari olarak silajlık mısır üretimi yapan çiftçiler veya şirketler balyalama yaparak silajı farklı illere satabilmektedir. Son on yıl içerisinde silajlık mısır ekim alanları ve üretim miktarı yaklaşık iki katına çıkmıştır . Türkiye’de silaj amacıyla üretilen mısırın ekim alanı yaklaşık 4,2 milyon dekardır. Toplam silajlık mısır üretimi ise 20,1 milyon tondur. Türkiye’de silajlık mısır üretiminde ön plana çıkan şehirler İzmir, Balıkesir, Bursa ve Konya’dır. İzmir silajlık mısır üretiminin tek başına %14’ünü karşılamaktadır.

Mısır Silajının Fiziksel Özellikleri

Mısır silajı geviş getiren hayvanlar için popüler bir yemdir. Enerji ve sindirilebilirdik açısından yüksektir. Mısır silajının hafif, hoş bir kokusunun yanında hafif bir sirke kokusu da olmalıdır. Hafif kahverengiden koyu yeşile doğru olmalıdır. Koyu kahverengiyse veya meyvemsi, mayalı, yanmış veya küflü (bütrik asit) bir kokusu varsa, aşırı ısınma veya uygun olmayan fermantasyon meydana gelmiştir.

Mısır bitkisinin hücreleri hala canlı ve nefes alıyorken silolanırken sıkıştırılır. Bitki hücreleri ve mikroorganizmaların bu solunumu, hapsolmuş havayı kullanarak karbondioksit ve ısı oluşturur. Karbondioksit arttıkça, siloda anaerobik bir durum oluşur. Arzu edilen bakteriler, bitki solunumu durduğunda fermantasyon sürecini başlatır. Çok fazla hava varsa veya karbondioksit kaçarsa, solunum devam edecek ve bitki hücreleri çok fazla şeker ve karbonhidrat kullanacaktır. Bu istenen bakterilerin yeşil materyali silaj olarak turşu ya da muhafaza etmeleri için ihtiyaç duydukları besin maddelerini boşa harcar. Bu nedenle doldurmadan hemen sonra paketleme ve kaplama önemlidir.

Bakteriyel etkiyi durdurmak için yeterli asit üretilinceye kadar fermantasyon devam edecektir. İstenen asitlik derecesi yaklaşık 4.2 pH silo doldurulduktan sonra 3 hafta içinde gerçekleşmelidir. Fermantasyon sırasındaki sıcaklığa göre üç farklı silaj türü tanınabilir:

Az ısıtılmış silaj, donuk yeşil renktedir ve güçlü bir kokuya, sümüksü yumuşak dokulara ve 5 veya daha yüksek bit pH'a sahiptir.

Aşırı ısınmış bir silaj, kahverengiden siyaha kadar değişir ve genellikle hafif yanmış şekerden oluşan karamel kokusuna sahiptir.

Düzgün ısıtılmış silaj, açık yeşil ila sarı renktedir.  Sirke tipi kokuya, sıkı bitki dokularına ve 4.5'in altında bir pH'a sahiptir.

Mısır Silajı Fiyatları

Mısır silajı, besi sığırlarının beslenmesinde kullanılan en önemli yem kaynaklarından biridir. Ülkemizde de silaj yapımı son yıllarda artmış ve üretilen toplam silajın yaklaşık %70'ini mısır silajından oluşmaktadır. En çok silaj yapan bölgeler Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi'dir. Bursa ve İzmir ise en çok silaj yapan sıralamasında başta yer almaktadır. Ülkemizde silaj fiyatları bölgelere ve illere göre farklılık göstermektedir. Yaz aylarında düşük olan silaj fiyatları kış aylarında biraz yükseklik göstermektedir.

Paketli mısır silajı ve diğer yem bitkilerini satın alırken ilgili kuruluşlar tarafından düzenli denetimleri yapılan güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Misirsilaji.com tarafından mısır silajıyonca başta olmak üzere diğer yem bitkilerinin üretimi, paketlemesi ve satışı itina ile yapılmaktadırMısır silajı ve yem bitkileri ihtiyaçlarınız için web sitemizdeki ürünler kısmından ürünlerimizi inceleyebilir, web sitemizin iletişim bölümündeki telefon numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz. www.misirsilaji.com

Sığır Besisinde Mısır Silajı Kullanımı, Mısır Silaj Makinası, Silaj Yapımı, Mısır Silajı Fiyatları 2020, Manisa Mısır Silajı Üretimi, Sığır besiciliğinde ucuz bir kaba yem kaynağı: Mısır silajı, Muğla'da mısır silajı tarla günü, JF-Stoll Mısır Silaj ve Ot Biçme Makinesi, YEM BİTKİLERİ VE SİLAJ HAZIRLANMASI, Mısır silajı tonu 450 TL, MISIR SİLAJ MAKİNELERİ, Mısır Silajı Fiyatları, Mısır Silajı Üreticileri, SİLAJLIK MISIR TARIMI Silaj Nedir?, Mısır Silajının Önemi, Sil-All 4×4+ Ot/Mısır Silajı İnokulantı, Hasıl ve Fermente Mısır Silajlarının Ham Besin Maddesi İçeriği, Mısır Silaj paketleme tesisi, Mısır silajında ilk hasat yapıldı, Mısır Silajını Ne Kadar Doğru Yapıyoruz, Silajlık mısır çeşitleri çiftçilere kazandırıyor, Hayvancılıkta önemli bir yeri olan silaj nedir, nasıl yapılır?, SİLAJLIK MISIR HAKKINDA, MANİSA'DA MISIR SİLAJI HASADI, Mısır silajının besin ve besleme değerini etkileyen faktörler, Yüksek Rutubetli Tane Mısır Silajı Katkı Maddesi, Silajlık mısır çiftçinin yeni gelir kaynağı oldu, Silajlık mısır üretimi incelik istiyor, Hayvan Besleme - Mısır Silajı, Manisa'dan mısır silajı ihracatı, mısır silajı makinası fiyatları, mısır silajı paketleme makinası fiyatları,  ege mısır silajı, Marmara mısır silajı,