0532 616 4845

Karanlık mod!
https://www.misirsilaji.com/Content/img/fidansatisi-a20f4793-9db4-499d-8961-ecba0a441f6f.jpg = /Content/img/fidansatisi-a20f4793-9db4-499d-8961-ecba0a441f6f.jpg
Mısır Silajı

Ürün Hakkında

Mısır Silajı Nedir? 

Silaj, 'turşusu yapılan' mera otudur. Kuru mevsimde olduğu gibi doğal meranın iyi olmadığı durumlarda ineklerin ve koyunların daha sonra yemesi için meranın korunması amacıyla kullanılan bir yöntemdir.  Silaj yapmak, meraların iyi olmadığı zamanlarda çiftçiler için inekleri ve koyunları beslemenin önemli bir yoludur. Su bakımından zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asidi bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yemdir ve kısaca yeşil yemlerin turşulaştırılmasıdır. Otlar kesilir ve ardından mümkün olduğunca fazla besin (şekerler ve proteinler gibi) tutmak için fermente edilir. Fermantasyon, çimde yaşayan mikroskobik organizmalar tarafından gerçekleştirilir.

Besin maddelerini muhafaza etmek ve ineklerin ve koyunların yemeyi seveceği bir yiyecek biçimi sağlamak için işlem asidik koşullar altında (pH 4-5 civarında) gerçekleştirilmelidir. Daha yüksek PH ‘da fermantasyon, kötü bir tada sahip olan silaj ve daha düşük miktarda şeker ve protein ile sonuçlanır.

Mısır Silajı

Mısır silajı geviş getiren hayvanlar için popüler bir yemdir, çünkü enerji ve sindirilebilirdik açısından yüksektir. Mısır silajının hafif, hoş bir kokusu olmalı ve sadece hafif bir sirke kokusu olmalıdır. Hafif kahverengiden koyu yeşile doğru olmalıdır. Koyu kahverengiyse veya meyvemsi, mayalı, yanmış veya küflü (bütirik asit) bir kokusu varsa, aşırı ısınma veya uygun olmayan fermantasyon meydana gelmiştir

Mısır bitkisinin hücreleri hala canlı ve nefes alıyorken silolanırken sıkıştırılır. Bitki hücreleri ve mikroorganizmaların bu solunumu, hapsolmuş havayı kullanarak karbondioksit ve ısı oluşturur. Karbondioksit arttıkça, siloda anaerobik bir durum oluşur. Arzu edilen bakteriler, bitki solunumu durduğunda fermantasyon sürecini başlatır. Çok fazla hava varsa veya karbondioksit kaçarsa, solunum devam edecek ve bitki hücreleri çok fazla şeker ve karbonhidrat kullanacaktır. Bu, istenen bakterilerin yeşil materyali silaj olarak "turşu" ya da muhafaza etmeleri için ihtiyaç duydukları besin maddelerini boşa harcar. Bu nedenle doldurmadan hemen sonra paketleme ve kaplama önemlidir.

Bakteriyel etkiyi durdurmak için yeterli asit üretilinceye kadar fermantasyon devam edecektir. İstenen asitlik derecesi, yaklaşık 4,2 pH, silo doldurulduktan sonra 3 hafta içinde gerçekleşmelidir. Fermantasyon sırasındaki sıcaklığa göre üç farklı silaj türü tanınabilir:

·         Az ısıtılmış silaj donuk yeşil renktedir ve güçlü bir kokuya, sümüksü yumuşak dokulara ve 5 veya daha yüksek bir pH'a sahiptir.

·         Aşırı ısınmış silaj kahverengiden siyaha kadar değişir ve genellikle hafif yanmış şekerden oluşan karamel kokusuna sahiptir.

·         Düzgün ısıtılmış silaj, açık yeşil ila sarı renktedir ve sirke tipi bir kokuya, sıkı bitki dokularına ve 4.5'in altında bir pH'a sahiptir.

Mısır silajı , besi sığırlarının beslenmesinde kullanılan en önemli yem kaynaklarından biridir. Ülkemizde de silaj yapımı son yıllarda artmış ve üretilen toplam silajın yaklaşık % 70’ni mısır silajından oluşmaktadır. En çok silaj yapan bölgeler, 1.488.000 ton ile Marmara Bölgesi, 1.030.000 ton ile Ege Bölgesidir.  Bursa ve İzmir ise en çok silaj yapan iller sıralamasında başta yer almaktadırlar.

 

 

 
 

Mısır Silajı

Ton Fiyatı : FİYAT SORUNUZ

Nakliye

Ücretsiz

Diğer Ürünler