0532 616 4845

Karanlık mod!
https://www.misirsilaji.com/Content/img/fidansatisi-678907df-86eb-4e7b-9bb6-2583bde86ae0.jpg = /Content/img/fidansatisi-678907df-86eb-4e7b-9bb6-2583bde86ae0.jpg
Yonca Balyası

Ürün Hakkında

Yonca Balyası

Yoncalar en uygun zamanda biçildikten sonra, güneş ışığında kurumaya bırakılır. Yaprakları dökülmeyecek şekilde haşbaysız olarak balyalanır.

Kuru otların kalitesinin belirlenmesinde en önemli kriter yaprak oranıdır, Yapraklar saplardan daha fazla sindirilebilir besin maddesine sahiptir. Kuru otlarda yaprak oranı %40 kadar olmalıdır. Bu oranın ideal düzeyde olması için nem 17-20% arası olmalıdır. Zira geç biçilen ve fazla kurutulan otlarda yaprak oranı azalmaktadır. İstenen yaprak oranı için nem oranı en önemli husustur.

Otlar biçildikten sonra kurutularak kullanılacaksa balyalanmadan veya depolanmadan önce nemi %15’e düşürülerek balyalanmalıdır. Eğer nem içeriği daha yüksek olursa küflenme ve kızışma sonucu protein ve enerji değerinde düşmeler meydana gelmektedir. Şayet nem oranı %11-12’nin altındaysa bu seferde kaba yemde çok miktarda yaprak kaybı dolayısıyla protein kaybı oluşmaktadır. Yani en iyi balyalama zamanını bize nem oranı işaret etmektedir.

Sapı ince ve yaprağı bol olan yonca, yağmurlama sulama sistemi ile sulaması yapılır, Yabancı otu bulunmayan yaprak rengi, yonca boyu uygun yoncalar tercih edilir. %5 ile %10 arasi çiçeklenme evresinde rengini koku, enerji protein kaybina uğramadan kisa sürede kurumasi için son sistem sikmali makine ile biçimi yapılan yonca kurutulur. Uzman ekibimiz yonca tavını belirleyerek yaprak kaybını önlemek için gece düşen nemle birlikte balyalama işlemine geçilir. Kullandığımız balya makinaları yonca yapraklarına zarar vermeden düzgün kesimli çift ipli balya ağırlıkları 25-30 kg balya haline getirilir.

Yonca Balyası

Ton Fiyatı : FİYAT SORUNUZ

Nakliye

Ücretsiz

Diğer Ürünler